گزارش سرعت صفحات در سرچ کنسول

سرعت صفحات در سرچ کنسول

از حدود ۶ ماه پیش، گوگل در سرچ کنسول خود شروع به تست سرویس گزارش سرعت صفحات کرد و امروز شمار سایت‌هایی که این ابزار را دریافت کرده‌اند افزایش یافته است. در آینده‌ای نزدیک تمام سایت‌ها در سرچ کنسول خود این گزارش را خواهند داشت. در تصویر زیر می‌توانید نمایی از محل اضافه‌شدن گزارش سرعت صفحات در سرچ کنسول را مشاهده کنید:

سرعت صفحات در سرچ کنسول

گزارش سرعت صفحات در سرچ کنسول چیست

اگر سایت خود را درسرچ کنسول ثبت کرده باشید، در پنل مدیریت در زیرشاخه‌ی Enhancements لینک جدیدی را مشاهده می‌کنید که Speed نام دارد، این یکی از جدیدترین آپدیت های گوگل است. البته به‌دلیل آزمایشی بودن این طرح، در انتهای نام آن نیز یک پرانتز با عبارت (experimental) درج شده است. این ابزار برای مدیران سایت‌ها اضافه شده تا بتوانند گزارشی جامع و تحلیلی نسبت به سرعت بارگزاری تک‌تک صفحات سایت‌شان داشته باشند و در صورت لزوم مشکلات احتمالی را رفع کنند. بدین ترتیب با بررسی این بخش می‌توانید نگاه کاملی به اوضاع سایتتان داشته باشید.
در این ابزار سرعت صفحات در سه بخش دسته‌بندی شده است:
Slow نماش با رنگ قرمز به معنی صفحات با سرعت پایین
Moderate نمایش با رنگ زرد به معنی صفحات با سرعت نسبتا خوب
Fast صفحات سایت با سرعت عالی که سبز رنگ نمایش داده می‌شوند.
ملاک تفکیک صفحات در این ابزار توسط گوگل تعیین شده و اگر بارگزاری صفحه‌ای بیشتر از ۳ ثانیه زمان ببرد در درسته‌ی ضعیف قرار خواهد گرفت.

دلیل اهمیت سرعت بارگزاری سایت

به گفته‌ی برخی کارشناسان سئو سرعت سایت روی نتیجه‌ی نهایی رنکینگ یک صفحه تاثیر مستقیم ندارد، اما این موضوع تجربه‌ی بهتری به کاربران شما می‌دهد و در نهایت بازدیدهای بیشتر و البته جایگاه بهتری کسب می‌کنید؛ پس تاثیر غیرمستقیم زیادی خواهد داشت.
اهمیت ابزار سرعت گوگل برای کارشناسان سئو
وجود محلی مشخص برای بررسی تمام صفحات و تاریخچه‌ی آنها اطلاعات بسیاری را برای یک کارشناس به‌ارمغان می‌آورد. پیش از این نیز گوگل ابزار PageSpeed Insights را طراحی کرده بود،‌ ولی این سایت به‌صورت دستی یک URL را جستجو می‌کرد و گزارش ارائه می‌داد، تاریخچه‌ی صفحات سایت را نشان نمی‌داد و درضمن نمی‌توانستید یک‌به‌یک صفحات را بررسی کنید. به‌عنوان مثال برای یک سایت خبرگزاری که ده‌ها و صدها هزار صفحه و آدرس منحصربه‌فرد دارد انجام این کار به‌صورت دستی شدنی نبود. ابزار جدید گوگل بستری را فراهم کرده تا گزارشی روشن و کلی از تمام صفحات و تارخچه‌ی آنها در مرور زمان دراختیار داشته باشیم.

افزایش سرعت بارگزاری سایت

امروز با داشتن ابزار Speed گوگل به‌راحتی می‌توان تمام آدرس‌های سایت را بررسی کرد و هر صفحه‌ای را به‌صورت مجزا تحلیل کرد. این مورد برای لندینگ‌پیج‌ها اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت و اگر حین طراحی نکته‌ای از قلم افتاده باشد، زودتر از قبل مشخص می‌شود. حتما با اهمیت سرعت بارگزاری در لندینگ‌پیج‌ها آشنایی دارید…
وجود تصاویر سنگین، نقص فنی، کدها و اسکریپت‌های نامتعارف و بسیاری از عوامل دیگر مواردی هستند که سرعت بارگزاری یک صفحه را کاهش می‌دهند. شاید اپراتور سایت هنگام آپلود تصویر سبک‌کردن آن را فراموش کرده باشد. با این ابزار خیلی از این‌قبیل موارد مشخص می‌گردد.

تجربه‌ی بررسی ابزار Speed در سایت‌ها

باتوجه به بررسی‌های اولیه توسط جغد سئو، استانداردهای تعریف شده برای صفحات Fast بسیار مشکل هستند و اکثر سایت‌ها و صفحات آنها به حد Moderate خواهد رسید. در مورد سایت‌هایی که از CDN استفاده می‌کنند و یا AMP هستند، این احتمال وجود دارد که نتایج بهتری در بخش Fast داشته باشند. پس اگر بسیاری از صفحات سایت‌تان را در بخش Slow دیدید شوکه نشوید و به راهکاری بیاندیشید که سرعت کلی سایت شما را بالاتر ببرد.

Share:

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آشیانه‌ی جغد سئو


تبریک می‌گویم! شما لانه‌ی جغد سئو را پیدا کردید!
این آشیانه استراحتگاهی برای جغد سئو است تا هرازگاه دمی بیاساید و نفسی تازه کند!
جغد سئو فعلا تنهاست و در لانه‌ی خود آزمایشات مختلف را اجرا می‌کند.
کسی چه می‌داند، شاید روزی در این لانه سروکله‌ی اخبار دیگری هم پیدا شد.
این جغد با چشمان گرد و تیزبین خود موتورهای جستجوگر را رصد می‌کند و گاهی که لازم باشد برای شکار علوم جدید می‌پرد.
آپدیت الگوریتم‌های گوگل غذای مورد علاقه‌ی اوست.